Facts About Badanie oct Revealed

Celem optycznej koherentnej tomografii dna oka jest ocena morfologii gałki ocznej. Przeprowadzający czynności diagnostyczne lekarz okulista odnotowuje wszelkie zmiany w obrębie przekroju oka oraz jego struktur.

W 10 sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

cukrzycowym obrzęku plamki wynikającym z uszkodzenia naczyń i gromadzenia się płynu w środkowej części siatkówki. OCT daje także możliwość stwierdzenia obrzęku plamki występującego z innych przyczyn, odkrycia otworu w plamce żółtej, a także centralnej retinopatii surowiczej (CRS) związanej z surowiczym ograniczonym odwarstwieniu siatkówki, dającego efekt zamglenia lub pogorszenia się ostrości widzenia. Badanie OCT ma także ogromne znaczenie diagnostyczne w przypadku jaskry, dzięki analizie tarczy nerwu wzrokowego i otaczających go neuronów.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłMoi uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.

Wskazaniem do tomografii dna oka są także nietypowe doznania wzrokowe w postaci nagłych błysków, mroczków, zaciemnienia, podwójnego widzenia oraz zawężonego pola widzenia, które mogą wskazywać na zaburzenia w obrębie siatkówki. Badaniu OCT siatkówki powinny się ponadto poddać kobiety w trzecim trymestrze ciąży z dużą wadą wzroku.

Bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty  i wykonywanie badań OCT. W ten sposób można sprawdzić, czy stosowane dotąd metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty. Poza tym specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia i czy należy zmodyfikować dotychczasową terapię.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT more info pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich chorób jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *